11.09.2024 SHOWBIZ

Uznávaný kontrabasista Štefan Bartuš získal ocenenie Hudobného fondu.

Foto: Š. Bartuš/ P. Dan Ferenčík

Štefan Bartuš je slovenský kontrabasista a skladateľ, ktorý sa špecializuje na džezovú hudbu. Patrí medzi popredných džezových umelcov na Slovensku a je známy svojimi vynikajúcimi interpretačnými výkonmi nielen doma, ale aj v zahraničí. Jeho virtuozita a schopnosť improvizácie ho radia medzi top džezových kontrabasistov.

V utorok popoludní sa v bratislavskom Zichyho paláci konalo slávnostné udeľovanie cien Hudobného fondu, ktorý každoročne oceňuje významné osobnosti slovenskej hudobnej scény.

Tento rok si ocenenia za rok 2024 prevzalo sedem umelcov z rôznych hudobných žánrov, vrátane vážnej hudby, folklóru, džezu, dychovej a populárnej hudby. Rada fondu udelila tieto ceny na základe návrhov profesijných združení a odborných komisií.

Jedným z ocenených bol aj skladateľ a kontrabasista Štefan Bartuš, ktorý si prevzal Cenu Ladislava Martoníka za vynikajúce interpretačné výkony doma i v zahraničí.

Bartuš, známy svojou virtuozitou v džezovej hudbe, vyjadril svoje nadšenie a poďakovanie: „Hudba je medzinárodný jazyk, ktorý združuje národy, spája ľudí a kultúry. Ocenenie je pre mňa zadosťučinením za mnoho rokov obetavej misie,” povedal Bartuš.

Hudobný fond udelil ocenenia umelcom.

Významné ocenenia pre slovenských umelcov.

Okrem Štefana Bartuša bolo na slávnostnom ceremoniáli ocenených aj ďalších šesť osobností slovenskej hudobnej scény:

• Cenu Jána Levoslava Bellu získal skladateľ a hudobník Peter Dan Ferenčík za svoje dielo Inter Intra No. 2 pre sláčikový orchester. Toto dielo ocenila skladateľská komisia za jeho mimoriadny prínos do oblasti vážnej hudby.

• Cenu Frica Kafendu si prevzal violončelista Andrej Gál za vynikajúce interpretačné výkony doma i v zahraničí. Jeho výnimočná interpretácia diela Story Teller od Johannesa Kalitzkeho pre violončelo a orchester si vyslúžila uznanie koncertných umelcov.

• Cenu Jozefa Kresánka dostala muzikologička Ingeborg Šišková za celoživotnú vedeckú, kriticko-publikačnú a pedagogickú činnosť, ktorá zásadne prispela k rozvoju hudobného umenia na Slovensku.

• Cenu Pavla Tonkoviča si prevzala folkloristka Anna Šatanová za celoživotnú interpretačnú a spoločensko-organizačnú činnosť v oblasti slovenského folklóru, najmä s dôrazom na podpoliansky región.

• Cenu Karola Pádivého získal Miroslav Polčík za svoj celoživotný prínos pre rozvoj a propagáciu dychovej hudby, najmä v Nitrianskom kraji.

• Cenu Gejzu Dusíka si odniesol Martin Ďurinda, líder kapely Tublatanka, za jeho 40-ročný prínos na slovenskej hudobnej scéne. Ocenenie získal aj za organizáciu veľkého česko-slovenského turné pri príležitosti 40. výročia vzniku skupiny.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na košickom Luníku IX menia životy rómskych detí.

Základná škola na košickom Luníku IX dlhodobo mení životy rómskych detí k lepšiemu. A teraz prichádza ďalší významný krok – základná a materská škola sa čoskoro zlúčia. Spolu vytvoria ešte silnejšie zázemie pre rozvoj a vzdelávanie detí z tohto prostredia.

Showbiz

Minúta pravdy: Mega M to dal na pána. Ako odpovedal na nečakané otázky?

Je tu ďalšia epizóda relácie Minúta pravdy, tentokrát s raperom Mega M, vlastným menom Marekom Kuruczom. Ako sa mu darilo? Otázky boli pestré a nesúviseli s jeho rapovou kariérou, čo Mega M premenil na príležitosť ukázať inú stránku svojej osobnosti.