NIŠ: Pripravované odhalenie sochy Š. Bajramoviča vyvoláva vášne

foto wikipédia

Niš 10. augusta 2010 (TASR) - Nekorunovaný kráľ rómskej hudby Šaban Bajramovič vyvoláva aj viac ako dva roky po smrti vášne v rodnom srbskom meste Niš. Muž, ktorý bol na vrchole slávy pravým ambasadorom rómskej kultúry na celom svete a s ktorého menom sa spájajú dve desiatky albumov a stovky kompozícií, nemá totiž ani v hrobe len obdivovateľov, ale zrejme aj neprajníkov.

 

Už vlani predchádzali pomenovaniu jednej z ulíc v jeho rodisku protesty miestnych občanov, V tomto roku radnica ešte dva dni pred plánovaným odhalením pamätníka umelca, ktorý zomrel 9. júna 2008 v miestnom kardiologickom centre v Niši vo veku 72 rokov ako totálne chudobný človek, ešte nerozhodla o umiestnení diela sochára Vlada Ašanina.


Pamätník financovali pri absencii dotácií z verejných prostriedkov iniciátori - starosta Nišu Miloš Simonovič a svetoznámi umelci - hudobník Goran Bregovič a herec Ljubiša Samardžič. Hlavný iniciátor projektu Ivan Blagojevič, riaditeľ prehliadky Nišville Jazz Festival, v ktorého otvárací deň by mali odhaliť aj spomínanú dvojmetrovú sochu, už avizoval, že ak sa nezrodí rozhodnutie o jej umiestnení, organizátori ju predstavia v centre mesta na nákladnom vozidle, aby ju po festivale až do rozhodnutia vrátili autorovi.


Bajramovičovi stúpenci, medzi ktorých patrí aj expremiér Zoran Živkovič, spájajú váhavosť miestnych úradov v danej otázke s pretrvávajúcim rasizmom a diskrimináciou Rómov. Práve bývalý predseda vlády však celú záležitosť nevzdáva. Podľa aktuálnych informácií z Balkánu zvažujú úrady v Niši umiestnenie sochy na brehu rieky Nišava, s určitosťou však nie v centre mesta.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

Showbiz

Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul.

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej, vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.