MAĎARSKO: Expremiér Gyurcsány sa objavil na pojednávaní o sérii vrážd Rómov

foto TASR

Budapešť 5. apríla 2011 (TASR) - Maďarský expremiér Ferenc Gyurcsány sa dnes objavil na Súde Peštianskej župy, kde pokračuje súdne pojednávanie so štvoricou obvinených zo série vrážd Rómov, informovala maďarská tlačová agentúra MTI.

Ľavicový politik chcel prítomnosťou vyjadriť sústrasť pozostalým ako otec, manžel a politik, ktorý bol v čase vrážd premiérom. "Súdiť je úlohou súdu," povedal podľa MTI Gyurcsány, ktorý svoju účasť spolu s jeho vtedajším ministrom úradu vlády Csabom Molnárom označil za odkaz, že padlých a napadnutých nenechajú napospas.

Na novinársku otázku, či cíti v súvislosti so sériou vražedných útokov akúkoľvek politickú zodpovednosť, povedal, že pociťuje politickú hrdosť, že spolu s vládou v tom čase vyjadrili účasť a solidaritu pozostalým. Molnár, ktorý spolu s Gyurcsányom zaujal v súdnej sieni miesto vyhradené pre návštevníkov, pripomenul, že zástupcovia vlády sa osobne zúčastnili pohrebov viacerých obetí. Štvrtý deň súdneho pojednávania mal dnes pokračovať vypočutím jedného z obvinených v prípade vraždy v Kisléte, ten však nečakane odmietol vypovedať a aj odpovedať na otázky.

Pri útokoch v Kisléte i v Tiszalöku zomrel jeden človek, v Nagycsécsi sa stal obeťou útoku pár súrodencov a v Tatárszentgyörgyi zahynul muž a jeho päťročný syn. Vo viacerých prípadoch zaútočili zápalnými fľašami, pri ktorých zranili viac ľudí. Obvinení vystrelili celkom 78-krát, pričom ohrozili životy celkom 55 ľudí. Súdny proces so štyrmi obvinenými zo série útokov na Rómov, ktoré vykonali v období rokov 2008-2009, sa začal za mimoriadnych bezpečnostných opatrení 25. marca na Súde Peštianskej župy.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva, zriadi aj včelnice.

Prešovská univerzita zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach.

Showbiz

VIDEO: 20-ročný kickboxerista Václav Sivák je hrdý na svoj rómsky pôvod.

Václav Sivák je jedným z najúspešnejších kickboxerov u našich susedov. Je nielen majstrom Českej republiky ale i juniorským majstrom Európy a najnovšie aj majstra sveta. Mladému Rómovi sa vďaka nebezpečnému športu zmenil život.