EK: koná v rómskej otázke "škandalózne", myslia si europoslanci

Brusel 7. septembra 2010 (TASR) - Európska komisia musela dnes na pôde Európskeho parlamentu počas debaty o súčasnej situácii Rómov v Európe čeliť intenzívnej vlne kritiky europoslancov pre nedostatočnú snahu o riešenie napätej situácie.

Najostrejším z nich bol podpredseda frakcie sociálnych demokratov Hannes Swoboda, ktorý nazval konanie EK "škandalóznym". "Je to škandalózne a vaše činy nie sú hodné postu, na ktorom sedíte. Ľudia nechcú počuť, že celý prípad vyšetrujete, ale chcú počuť 'áno' alebo 'nie'," apeloval Swoboda na komisárov Viviane Redingovú a Lászlóa Andora, ktorý priamo v štrasburskej sále obraňovali kroky komisie.

Komisárka pre justíciu a súdy Redingová pritom zdôraznila, že ani po niekoľkých stretnutiach s predstaviteľmi Francúzska nie je celý prípad doriešený a bude si vyžadovať nové "vysvetľovacie" stretnutia. "Je však jasné, že vo Francúzsku sa žiadne opatrenia namierené proti rómskej komunite neuskutočnili," vylúčila rasistický motív Redingová. Zástupkyňa rómskej menšiny v EP, poslankyňa za Maďarsko Lívia Járókaová, napadla "neustále strkanie hlavy do piesku" zo strany komisie. "Celé desaťročia sa problém nerieši a Európska komisia sa maximálne len skrýva za pojmy ako 'solidarita' či 'rovnoprávnosť'," reagovala na napätú situáciu Rómov v Európe Járókaová. Európska komisia vyšetruje a analyzuje konanie francúzskej vlády v súvislosti s kontroverzným vyhosťovaním rumunských a bulharských Rómov. Skúma súlad krokov Paríža s európskym právom vzťahujúcim sa na voľný pohyb osôb v rámci krajín dvadsaťsedmičky, ako aj jeho súlad s dodržaním ľudských práv občanov únie.

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Biely dom podporuje úplný zákaz TikToku. Čo to znamená pre Slovensko?

Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by v Spojených štátoch umožnil úplne zakázať čínsku aplikáciu TikTok na zdieľanie videí. Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Showbiz

Známe osobnosti vám prajú krásne Vianoce.

Známe osobnosti ako napríklad duo Mamuko Berci, pästiar František Tankó, speváčka Gitana, raper Boki či europoslancec Peter Pollák Vám, našim čitateľom a divákom, prajú krásne Vianoce. Pýtali sme sa ich aj nato, ako budú tráviť najkrajšie sviatky v roku.