Fotografická výstava v Bratislave približuje aktivity rómskych veštkýň.


foto: I. Šusterová

Nazretie do veštiarskej komunity olašských rómskych žien v Rumunsku poskytuje fotografická výstava Lucie Sekerkovej Vrajitoare. Je v Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v Bratislave, kde na jej utorkovej (27.2.) vernisáži pokrstili súvisiacu knihu Ženy predávajúce nádej.

Okrem portrétov veštkýň farebné fotografie dokumentujú ich používané pomôcky a náznaky rituálov v pozoruhodnom obydlí. Oveľa viac fotografií a najmä etnologický pohľad do histórie a súčasnosti týchto "liečiteliek" problémov s láskou či chorobou alebo predpovedaným životným osudom klientskym zvedavcom dáva obsiahly knižný text Ivany Šusterovej.

Podľa Sekerkovej názov výstavy znamená čarodejnice, veštkyne, liečiteľky a s týmito slovami sa identifikuje množstvo spomínaných žien. Historický kontext poukazuje na dlhodobé praktizovanie veštenia rómskych kočovných skupín v Európe. V minulosti boli veštecké schopnosti prisudzované najmä starším ženám pre ich skúsenosti. Klientov nachádzali v uliciach dedín a miest, kde zastavili svoje vozy. Pri neustálom pohybe skupiny nebolo možné službu reklamovať. Paradoxom je, že kočujúce Rómky s často úplne inými životnými problémami a prioritami, odsunuté na okraj spoločnosti a bez vzdelania, sa starajú o problémy, túžby a potreby väčšinového domáceho obyvateľstva.

"Fotografiami zaznamenávam dôsledky globalizácie, ktoré sa podpísali pod premenu tohto remesla. To balancuje na tenkej hranici medzi očakávanou mystikou a divadlom pre klientov. Tieto ženy už nechodia po ulici zháňajúc vhodné ruky na veštenie, ale klienti ich vyhľadávajú na základe reklamy v médiách, na sociálnych sieťach a navštevujú ich v honosných domoch. Namiesto čítania budúcnosti z dlane či kávy dnes postačí vaše meno, dátum narodenia a online hovor prostredníctvom Iphonu. Z remesla sa stal biznis dedený naprieč generáciami. Už deväťročné dievčatá si zakladajú propagačné vrajitoare profily na Facebooku," konštatuje fotografka, ktorú fascinovala táto tematika a štyri roky ju objavovala bakalárskou prácou.

Lucia Sekerková študuje v piatom ročníku Ateliéru reklamnej fotografie Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Za súbor Donum Vitae získala cenu Canon Junior Awards v súťaži Czech Press Photo (2013). Časť Vrajitoare bola v Prahe vystavená v Centre súčasného umenia DOX a v Czech Photo Centre.

Ivana Šusterová študovala na Katedre etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Je doktorandkou v Ústave etnológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Dlhodobo sa zaoberá kultúrou a životom olašských Rómov. Napísala viaceré odborné články, štúdie a monografiu Život olašských žien (2015). Výstava potrvá do 1. apríla.Neprehliadnite

Posledná rozlúčka s Věrou Bílou sa uskutoční budúci týždeň v sobotu.
ČESKO: Pripravuje zmenu v exekúciách! Zisťovali sme detaily.
Pre úrady na Slovensku bol mentálne retardovaný. Vo Francúzsku je uznávaný tanečník!
Jej sen sa už nenaplní. Zomrela legenda, Viera Bílá.
banner