Zaujímavosti

J. BELIŠOVÁ: Tradičné žalostné spevy zanikajú, Rómovia ich nahrádzajú slaďákmi.

Obrázok

Rómske Phurikane giľa – starodávne piesne alebo Čorikane giľa – piesne o chudobe rozprávajú o  bolestiach, trápení či prehreškoch z minulosti. Tento starodávny žáner sa v súčasnosti z rómskych osád vytráca, hovorí Jana Belišová z Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá sa už takmer 20 rokov venuje výskumu žalostných spevov.

viac

Bývalá splnomocnenkyňa Klára Orgovánová si splnila sen. Začala podnikať.

Obrázok

Rešpektovaná odborníčka na rómsku problematiku, bývalá splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity, Klára Orgovánová si splnila sen. 

viac

SÚŤAŽ: V Bratislave vyhlásili výsledky súťaže Coloriskeri luma 2017.

Obrázok

V Bratislave vyhlásili výsledky 4. ročníka súťaže v kreslení, ktorá má názov Coloriskeri luma. Ide o celoštátnu postupovú súťaž, ktorá je určená žiakom základných, základných umeleckých škôl, deťom z detských domovov a komunitných centier.

viac

VIDEO: Stredoškoláci dostali od školy ku koncu roka originálny darček!

Obrázok

Kým iné stredné školy sa so študentmi pred prázdninami lúčia formálne, Súkromná stredná odborná škola Nová cesta z Malčíc to urobila doslova vo veľkom štýle!

viac

VIDEO: V Prahe sa začal svetový rómsky festival Khamoro!

Obrázok

Svetový rómsky festival Khamoro je v plnom prúde. Fanúšikov láka na koncerty, workshopy či výstavy. Podujatie patrí k najprestížnejším rómskym festivalom na svete. 

viac


banner
banner
banner