VIDEO: V občianskych hliadkach zväčša pracujú muži. V Sečovciach ale dozerajú na poriadok aj ženy!


Foto: Gipsy Television

Rómske občianske hliadky fungujú na Slovensku už päť rokov. Štát projekt spustil vďaka eurofondom, ktoré nám dala Európska únia na riešenie rómskej problematiky. Projekt neskôr premenovali na Miestnu občiansku poriadkovú službu.

Miestu občiansku poriadkovú službu (MOPS) mali ako prvý v obci Jarovnice na východnom Slovensku. „Tu v Jarovniciach budú pôsobiť štyri hliadky a budú mať celkom deväť členov. Očakávame od nich, že v prostredí, kde budú pracovať, sa zlepšia sa aj vzťahy medzi Rómami a majoritou," uviedol pred piatimi rokmi vtedajší štátny tajomník rezortu vnútra M. Saloň.

Prínosom MOPS je okrem zabezpečovania verejného poriadku aj v tom, že členovia sú vyberaní z radov komunity, ktorí sú v evidencii na úrade práce. Vďaka eurofondom tak vznikli nové pracovné miesta na určité obdobie.Kvalifikačnými predpokladmi na člena občianskej hliadky sú ukončené základné, stredné, prípadne vyššie vzdelanie, znalosť slovenského jazyka a čistý register trestov.

V obciach a mestách, kde žije od 80 do 300 Rómov môžu pracovať štyria členovia MOPS. Samospráva môže ale zamestnať až 12 členov, ale len vtedy, ak má tisíc a viac Rómov.

Zväčša na týchto pozíciách pracujú muži. V Sečovciach ale urobili výnimku a na poriadok tam dohliadajú aj ženy. Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

Niekoľko rodín z Trebišova je bez elektriny niekoľko mesiacov. Situácia sa zmenila až keď sme sa o prípad začali zaujímať.
Fico mal súhlasiť s vyjadreniami Mazureka, teraz ho preto obvinili!
VOĽBY2020: Na Matovičovej kandidátke sú títo Rómovia!
VIDEO: V občianskych hliadkach zväčša pracujú muži. V Sečovciach ale dozerajú na poriadok aj ženy!
banner