VIDEO: Takéto zábery v televíziách neuvidíte. Rómovia, to už nie sú len osady!


foto: Gipsy Television

Ak sa povie Rómovia, majorita si pod týmto pojmom predstaví ľudí, ktorí žijú v chartčiach. Pravda je však taká, že dnes to už neplatí. Väčšina Rómov totiž žije rozptýlene medzi nerómami a v dôstojných podmienkach.

Ak celoštátne televízie informujú o Rómoch, vždy v reportážach používajú ilustračné zábery staré niekoľko rokov, alebo používajú aktuálne nakrútené zábery. Sú na nich však Rómovia, ktorí žijú na okraji chudoby. Chartče, blato, túlavé psy a hlad. To je totiž atraktívne pre televízie.

Realita je však taká, že väčšinu Rómov tvoria tí, ktorých vám ukážeme my. Žijú slušne, medzi majoritou. Dokonca majú také domy, ktoré by im mohli závidieť aj nerómovia.Náš štáb navštívil obec Pavlovce nad Uhom. Z celkového počtu obyvateľov tvoria Rómovia 80%. V dedine žijú takmer všetky sociálne vrstvy. Mnohí z nich dlhodobo žijú vo Veľkej Británii a domov sa vracajú sporadicky. Zveľadujú si totiž svoje domy. Mnohé z nich sú síce zrekonštruované, no sú neobývané. 

"Dokážu tie prostriedky zarobiť, ušetriť a tu ich investujú. Je to vidieť na našich farebných domčekoch, ktoré sú zrekonštruované, zmodernizované, oplotenia, vstupy do tých domov," povedal pre Gipsy Television starosta obce Anton Kocela.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

Turistické lokality zveľaďuje takmer 400 rómskych dobrovoľníkov.
DOBŠINÁ: V lokalite Dedičná žije 700 Rómov, z nich 500 má priezvisko Kotlár.
Ústavný súd priznal odškodnenie Rómom, ktorí sa 13 rokov súdia pre diskrimináciu.
Polícia tvrdí, že zásah v košickej Šaci bol zákonný a adekvátny. Reagoval aj premiér Pellegrini.
banner