VIDEO: Divadelníci našli v rómskej osade aj tento rok talenty!


Roma Theatre Workshop, to je názov už úspešného, dlhoročného projektu, v ktorom si rómske deti z Trebišova mohli vyskúšať aké je to byť hercami. Vďaka Fondu na podporu kultúry národnostných menšín sa im mohli venovať profesionálni divadelníci aj tento rok.

S našou kamerou sme navštívíli mladých divadelníkov ešte v čase nácviku divadelného predstavenia. "My sme už s týmito deťmi pracovali. Preto vidím ako vyrástli, ako majú iné pohybové a jazykové prejavy. Tieto deti majú v sebe dušu, ktorú vedia podať cez oči, pohybom, len sa musia správne viesť," povedal režisér Roman Sorger, ktorý je taktiež dramaturgom známej televíznej relácie Táraninky.

Budúci herci mali počas piatich dní získať všetky vedomosti a zdručnosti, ktoré má mať herec. Profesionáli ich učili rôzne herecké cvičenia. Ukazovali im ako majú pracovať s dychom, s telom, precvičovali s nimi mimiku tváre a učili ich hrať aj na hudobné nástroje.Všetky aktivity smerovali k tomu, aby mladí začínajúci herci mohli pred publikom, v posledný deň workshopu, odohrať divadelné predstavenie - Antigonu."O Rómoch sa stále hovorí, že neakceptujú autoritu. To nie je pravda. Tá autorita musí byť taká, že na jednej strane ich nepodceňuje, na druhej strane si tú autoritu musíte vybudovať,"
povedal R. Sorger pre Gipsy Television.Do siedmenho ročníka divadelného worshopu sa zapojilo 19 rómskych detí. Všetky z nich pochádzajú z chudobných rodín. Ich pedagógovia si záujem profesionálnych divadelníkov cenia, pre tieto deti to totiž veľa znamená. 

"Učil nás hrať na rôzne nástroje, všetko čo sa dalo. Mám na to talent," povedal účastník workshopu Matúš Smutný.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

VIDEO: Generálna prokuratúra SR ešte stále dostáva podnety na rozpustenie ĽSNS.
VIDEO: Prečo je dôležité, aby Rómovia volili svojich kandidátov?
VIDEO: Rómom, ktorí pomáhali pri havárii autobusu starosta Jasova pripraví zabíjačku.
RUDŇANY: Polícia zadržala údajného úžerníka. Jeho rodina ale tvrdí, že majú toho nesprávneho.
banner