VIDEO: Bielu vranu získal psychológ, ktorý učí Rómov na východe farmárčiť!


foto Gipsy Television

Ocenenie Biela vrana si tento rok odniesol Štefan Straka, ktorý už desať rokov učí Rómov ekologickému farmárčeniu, Zuzana Hlávková a Pavol Szalai, ktorí upozornili na podozrivé zákazky na ministerstve zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva, a ochranár Erik Baláž.

Straka je psychológ a zakladateľ občianskeho združenia Svatobor, ktoré už desať rokov učí Rómov ekologickému záhradníčeniu. Chce ich tak priviesť k potravinovej sebestačnosti. Združenie pôsobí v okrese Vranov nad Topľou, regióne s veľkým počtom rómskych osád. "Snaží sa pozitívne ukázať, ako si môžu ľudia, ktorí trpia chudobou a podvýživou, zabezpečiť kvalitné potraviny či palivo," uviedli hodnotitelia.

"Ocenený bol za vytrvalú oddanosť tomuto netradičnému inovatívnemu prístupu, ktorým spoločnosti ukazuje možné pozitívne riešenia, prispieva k lepšiemu spolužitiu a zníženiu napätí medzi etnikami," uviedli organizátori. V roku 2015 získal Svatobor medzinárodnú cenu gramotnosti, ktorú udeľuje UNESCO.

Ocenenie Biela vrana si tento rok odniesli okrem Straku aj Zuzana Hlávková a Pavol Szalai, ktorí upozornili na podozrivé zákazky na ministerstve zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva, a ochranár Erik Baláž, ktorý stál na čele záchrany Tichej a Kôprovej doliny pred vyrúbaním po kalamite v Tatrách. Ocenenie sa udeľuje raz v roku, pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie. Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

ŠKOLSTVO: VÚDPaP má novú šéfku, je ňou Janette Motlová.
KOŠICE: Divadlo Romathan uvádza v premiére tragikomédiu Očistec.
KECEROVCE: Šikovní študenti si prevzali výučné listy SOŠ technickej.
TALIANSKO: Minister vnútra Salvini pobúril verejnosť plánom na sčítanie Rómov.
banner
banner