V Európskom parlamente sú traja Rómovia. Jeden z nich získal vysoký post.


Romeo Franz z Nemecka, Lívia Járókaová z Maďarska a Peter Pollák zo Slovenska sú traja Rómovia, ktorí sa stali poslancami Európskeho parlamentu. Járókaová bola dokonca opätovne zvolená za podpredsedníčku parlamentu.

Petrovi Pollákovi patrí prvenstvo v rámci Slovenska. V europarlamente už ale bolo viacero rómskych poslancov. Prvým bol Juan de Dios Ramírez Heredia zo Španielska (1994-1999) a zrejme najznámejším zástupcom tejto menšiny je prvá rómska europoslankyňa Lívia Járókaová z Maďarska, ktorá je členkou EP od roku 2004.

Po dvoch mandátoch z europarlamentu v roku 2014 odišla a vrátila sa ako náhradníčka za iného maďarského poslanca v septembri 2017. V novembri toho istého roka bola zvolená za podpredsedníčku EP. Tento úspech opäť zopakovala tento týždeň v stredu, keď sa stala jednou zo 14 podpredsedov nového päťročného volebného obdobia EP.Začiatkom júna ENAR, ktorá zoskupuje mnohé mimovládne organizácie v Európe, upozornila, že výsledky eurovolieb znamenajú, že v parlamentnom volebnom období 2019-24 budú mať etnické menšiny z krajín EÚ len 36 zo 751 poslancov EP, čiže iba päť percent z celkového počtu europoslancov.Neprehliadnite

VIDEO: Na východnom Slovensku sa deti s rodičmi učia záhradníčeniu.
OSTRAVA: Dávid sa vydával za vešticu Editu. Ľudí pripravil o viac ako 77 tisíc eur.
Bývalá splnomocnenkyňa a šéfka ústavu poslali Ficovi jasný odkaz! Šéf Smeru sa tomu nepoteší.
Maďarský spevák LL Junior zajtra pochová svojho syna. Zomrel pri autonehode.
banner