V Bratislave sa uskutoční medzinárodná konferencia o rómskom jazyku.


ilustračné foto

V piatok začne v Bratislave medzinárodná vedecká konferencia. Stretnú sa na nej odborníci, ktorí sa venujú rómskemu jazyku.

Cieľom konferencie s názvom Inovácia, rómsky jazyk, inklúzia je výmena najnovších vedeckých poznatkov a skúseností. Odborníci chcú sformulovať závery a odporúčania pre rozvoj inovatívneho vzdelávania pri rešpektovaní kultúrnej rozmanitosti detí a žiakov.

Príklady dobrej praxe vo vzdeláví Rómov prídu do Bratislavy odprezentovať aj zahraniční odborníci. Prednášku bude mať profesor Davida Little - expert Rady Európy, Calin Rus  - riaditeľ Interkultúrneho inštitútu Timisoara z Rumunska či Ion Duminica - vedúci oddelenia etnických minorít, Inštitút kultúrneho dedičstva akadémie vied z Moldavska.

V rámci konferencie vystúpia aj domáci spíkri. Eva Gašparková - Štátny pedagogický ústav, René Lužica - Ústav romologických štúdií UKF Nitra, ale i Alexander Mušinka z Ústavu rómskych štúdii Prešovskej univerzity.O skúsenostiach so žiakmi zo znevýhodneného prostredia bude hovoriť Ingrid Lukáčová, Gabriela Radičová, Jarmila Vaňová a Darina Tökölyová. 

Konferencia je podujatím v rámci medzinárodného projektu Inováciou didaktiky rómskeho jazyka k inkluzívnemu vzdelávaniu žiakov zo znevýhodneného prostredia. Projekt je financovaný Európskou Úniou v rámci programu Erasmus+, Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov, Strategické partnerstvá v oblasti odborného vzdelávania a prípravy.

 Neprehliadnite

VIDEO: Čašník si splnil sen. Na oslavu pozval známe osobnosti!
VIDEO: Film Ľoľi paradička je o zbližovaní a tolerancii, tvrdí jeho režisér.
A. Ravasz tvrdí, že Most-Híd nemôže predbežné výsledky hodnotiť pozitívne.
Andrej Kiska odovzdal palác novej prezidentke SR Zuzane Čaputovej
banner