Ste poistený vo VšZP? Oddnes môžete mať problém, tvrdia lekári ZAPU.


Ilustračné foto

Všeobecná zdravotná poisťovňa má od 1.12. uzatvorené nové zmluvy s 85% lekármi. Zvyšná časť doktorov zmluvy nepodpísala.

Ide o tých, ktorí sú členmi Zväzu ambulantných lekárov (ZAP). Tí sa s poisťovňou nedohodli na nových platobných podmienkach. Ide približne o 1700 doktorov (všeobecní lekári a špecialisti, pozn. redakcie), ktorí liečia asi 250 tisíc ľudí po celom Slovensku.

Ak títo lekári nemajú s VšZP uzatvorenú zmluvu, pre pacienta to znamená, že za lieky a za laboratórne vyšetrenia si zaplatí. Doktor mu svoju prácu nebude účtovať. Tak znelo stanovisko vedenia ZAPU z pred niekoľkých dní.

Všeobecná zdravotná poisťovňa však dala prísľub, že všetkým poskytovateľom ambulantnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorí sú členom ZAP-u a doposiaľ nepodpísali dodatky k zmluvám, uhradí od 1. decembra  starostlivosť podľa doterajších podmienok. Ak si lekár vypýta úhradu zdravotnej starostlivosti od pacienta, poisťovňa mu to preplatí.

"Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa stretla s vedením VšZP a poprosila ich, aby urgentne riešili situáciu, aby kontinuálnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti bola zachovaná," povedala Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.Neprehliadnite

ČR: V dvoch mestách sa objavili chybne hlasovacie lístky pre eurovoľby.
V apríli bolo na dávky v hmotnej núdzi v SR odkázaných 65.869 ľudí.
VIDEO: V Maďarsku radikálne hnutie protestovalo proti rómskej kriminalite. Rómovia sa mu postavili!
Ústavný súd priznal odškodnenie Rómovi, ktorý sa roky sťažoval na diskrimináciu.
banner