POLLÁK: Saková zmenu nepriniesla, kamery ani po piatich rokoch nie sú.


Moldava nad Bodvou, Vrbnica, Zborov - tri veľké kauzy s rovnakým menovateľom – slabší verzus silnejší, chudobní osadníci verzus polícia.

Ani na konci roka 2018, viac než 5 rokov od prvého útoku, sme sa nedočkali korektného objasnenia prípadov tvrdí exper OĽANO na rómsku problematiku.

"Už 5 rokov apelujem na ministerstvo vnútra, aby povinne zaviedlo kamery a zabránilo tak akýmkoľvek pochybnostiam, kto je v prípade vinníkom a kto obeťou. Kaliňák zatiaľ stihol podať demisiu, no nová ministerka vnútra Denisa Saková nie je žiadnym prínosom," uviedol Peter Pollák, expert hnutia OĽANO na rómsku problematiku.


Saková podľa Polláka zmenu nepriniesla. "Kauzy Tiefenbach a Zborov ukázali, že v policajnom zbore nájdeme aj ľudí, ktorí tam nepatria. Nebyť náhodne natočených videí, Tiefenbach naďalej bije nevinné ženy na ulici v policajnom obleku. Ak by už počas zákroku v Moldave konali policajti pod dozorom kamier, je možné, že dnes by boli na lavici obžalovaných policajti a nie Rómovia. V tejto kauze určite niekto klame," uviedol Pollák.

Kamery podľa Polláka nemajú slúžiť len na ochranu ľudí, voči ktorým je zásah vedení, ale aj na ochranu samotných čestných policajtov.

"Vyzývam ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby už konečne zabezpečila sľúbené kamery. Záznam dokážu robiť aj malé deti. Vinníci majú byť potrestaní, či sú to policajti, Rómovia, ktokoľvek. Bez korektného kamerového záznamu z akcie nie je možné dosiahnuť spravodlivosť,“ dodal expert OĽANO na rómsku problematiku.Neprehliadnite

V martinskom múzeu budú vystavovať tváre 25 rómskych osobností.
Buckinghamský palác v lete otvorí výstavu, ktorá je venovaná kráľovnej Viktórii.
Rómovia na dnes zvolali do Košíc celoslovenský protest.
V Nitre organizujú Týždeň rómskej kultúry.
banner