POLÍCIA: Predvedené osoby po zhromaždeniach prepustila

ilustračné foto TASR

Bratislava/Šarišské Michaľany 8. augusta 2010 (TASR) - Všetkých 10 osôb, ktoré polícia po skončení sobotňajších (7. 8.) zhromaždení pri Bratislavskom hrade predviedla, po vykonaní potrebných úkonov prepustili. TASR to dnes potvrdila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

 

Podľa očitých svedkov z miesta boli zadržaní prevažne prívrženci pravicového extrémizmu. Ako k situácii uviedla hovorkyňa v sobotu, približne o 14.30 h sa pred hlavným nádvorím Bratislavského hradu zhromaždila skupina asi 80 osôb. "Keďže išlo o zhromaždenie, ktoré na obec oznámené nebolo, starosta obce osoby vyzval, aby sa rozišli. Niekoľko osôb výzvu starostu obce neuposlúchlo, a tak policajti využili zákonné možnosti k obnove verejného poriadku," zdôraznila. Počas spomínaných dvoch zhromaždení nebol zásah zo strany policajtov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave potrebný.


Sobotňajší (7. 8.) zásah polície proti mladým ľuďom, ktorí chceli vyjadriť svoj názor k snahám o odstránenie sochy Svätopluka, označilo za brutálne a neprimerané Svetové združenie bývalých československých politických väzňov. "Až príliš pripomínal temné obdobie komunizmu a zneužívania jej represívnych zložiek proti vlastným občanom," vyhlásili jeho predstavitelia s tým, že so znepokojením sledujú hystériu, ktorá sa rozpútala okolo inštalácie spomínanej sochy.


Verejné zhromaždenie pravicových extrémistov bolo pôvodne na dnes ohlásené aj v Šarišských Michaľanoch v Sabinovskom okrese. Ako sa však uvádza na internetovej stránke Ľudovej strany Naše Slovensko, preložili ho na 14. augusta. Spomienkovú akciu na protestné zhromaždenie prívržencov Slovenskej pospolitosti v obci spred roka, ktoré rozohnala polícia, nahlásil Marián Kotleba na obecnom úrade ako fyzická osoba pôvodne v dvoch termínoch 6. a 14. augusta 2010. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Magdaléna Fečová, o preložení termínu zhromaždenia polícia vie, no napriek tomu bude dnes popoludní situáciu v Šarišských Michaľanoch monitorovať. Pred rokom prívrženci extrémistických skupín nerešpektovali výzvu starostu na ukončenie zhromaždenia, ktoré nebolo vopred ohlásené. Pri zaisťovaní exvodcu Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu vyleteli z davu smerom na policajtov sklenené predmety. Nasledoval policajný zásah, pri ktorom ťažkoodenci so štítmi vytlačili účastníkov protestu z areálu ihriska, potom ich za železničnou stanicou rozohnali obuškami a vodným delom. Počas zásahu na policajtov demonštranti hádzali kamene zo železničného násypu a pyrotechniku.


Kotleba pred rokom na zhromaždení vyzýval štátne orgány, aby riešili trestné činy, ktoré na Slovensku páchajú neprispôsobiví "cigáni", pretože situácia je neúnosná a majoritné obyvateľstvo je nimi ohrozované. Upozornil na "cigánsky teror", ktorý sa údajne v tejto obci toleruje a jej obyvatelia sú sužovaní výčinmi Rómov zo susednej osady v Ostrovanoch. K protestujúcim extrémistom sa pred rokom pridala aj časť obyvateľov obce. Zásah polície mnohí z nich považovali za neprimeraný a počas neho policajtov verbálne napádali. Po minuloročnom zásahu, pri ktorom boli ľahko zranení piati policajti a dve osoby, proti ktorým bol služobný zákrok vedený, polícia zaistila 27 osôb pre porušenie verejného poriadku, všetkých po vykonaní potrebných úkonov prepustila a zistené priestupky odstúpila na príslušné obvodné úrady.

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Študenti nedostatkových profesií môžu získať štipendium 16 500 € na tri roky.

Budúci študenti, ktorí sa rozhodnú študovať nedostatkové profesie na vysokých školách, môžu získať štipendium 16.500 eur na tri roky. Vyplácané bude priebežne. Získať ho môže 400 študentov.

Showbiz

Útok múkou na Jana Bendiga bol podvod. Konštatuje to po vyšetrovaní pražská polícia.

Pražská polícia útok na speváka Jana Bendigova vyšetrovala. Dnes konštatuje, že to bol podvod. Spevákovi hrozí pokuta pre zbytočné vyšetrovanie.