Pojednávanie v kauze policajnej razie v rómskej osade košický súd odročil.


Pojednávanie na Okresnom súde Košice I s jedným zo šestice obžalovaných Rómov v kauze policajnej razie v osade v Moldave nad Bodvou z roku 2013 trvalo vo štvrtok len krátko. Sudca ho odročil na január z dôvodu, že obžalovanému Leonardovi H. bolo doručené predvolanie neskôr, ako je zákonná lehota.

V prípade pre krivé obvinenie a krivú výpoveď v osobitných trestných konaniach prokuratúra obžalovala celkovo šesť Rómov. Tí tvrdia, že policajti zasahovali brutálne a bezdôvodne ich bili.

Skupina mimovládnych organizácií považuje šesticu obžalovaných za obete policajného násilia. Organizácie Equity, Európske centrum pre práva Rómov, ETP Slovensko, Amnesty International Slovensko a Centrum pre výskum etnicity a kultúry vyhlásili, že vyšetrovanie zásahu nebolo dôsledné a nezávislé a dodnes nedošlo k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a realizovali. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra, ktorá zásah preverovala, však policajti neprekročili zákon.

Košický okresný súd formou trestného rozkazu už uznal piatich obžalovaných vinnými zo spáchania trestných činov krivého obvinenia, krivej výpovede a krivej prísahy voči policajtom. Ich obhajcovia podali voči rozkazom odpory, poukazujúc na závažné rozpory a chyby vo vyšetrovaní. Prípady sa tak dostávajú na súdne pojednávania.

"Čo sa týka štúdia spisu aj inšpekčného trestného konania, aj tohto konania, ako prebiehalo, tak sú tam podľa môjho názoru závažné pochybenia, či už práva na obhajobu alebo aj na spravodlivý proces. Pochybenia v ďalšom priebehu týchto trestných konaní chceme preukázať," uviedol pre novinárov jeden z obhajcov Dalibor Kuciaň.

Prvé súdne pojednávanie s iným obžalovaným Róbertom R. sa malo konať 24. septembra, keďže však jednému z advokátov neboli doručené všetky podklady, súd ho odročil na 15. novembra.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

V martinskom múzeu budú vystavovať tváre 25 rómskych osobností.
Buckinghamský palác v lete otvorí výstavu, ktorá je venovaná kráľovnej Viktórii.
Rómovia na dnes zvolali do Košíc celoslovenský protest.
V Nitre organizujú Týždeň rómskej kultúry.
banner