Na obete rómskeho holokaustu budú spomínať v Hanušovciach nad Topľou.


foto: VM-HnT, TASR

Otvorenie výstavy Poraimos - Rómsky holokaust, darovanie krvi a koncert. Takto si 2. augusta uctí opozičná politická strana OĽaNO-NOVA obete rómskeho holokaustu.  

Podujatie organizuje Peter Pollák, expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti pre rómsku problematiku a poslankyňa Erika Jurinová, predsedníčka parlamentného Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Výstavu Poraimos - Rómsky holokaust otvoria 2. augusta 2017, o 9.00 hodine v priestoroch železničnej stanice v Hanušovciach nad Topľou.

V Hanušovciach nad Topľou ľudia zároveň budú môcť darovať krv. Odber vzácnej tekutiny organizuje bývalý poslanec NR SR, Peter Pollák, po jedenásty raz. Odber krvi bude realizovať Národná transfúzna služba Košice v čase od 8.00 do 11.00 hodiny v Krajskom múzeu.

Po ukončení odberov začne o 11.00 hodine v tamojšom múzeu Komorný koncert - spomienka na rómsky holokaust. V programe vystúpi speváčka Gitana a rómsky zbor z Hanušoviec nad Topľou.


V Hanušovciach bol pracovný útvar pre Rómov a tzv. asociálne živly

Od júla do novembra 1942 bol v Hanušovciach nad Topľou zriadený pracovný útvar pre Rómov a tzv. asociálne živly vrátane hlavného štábu, ktorý bol v obci zriadený v súvislosti s výstavbou železničnej trate Prešov – Strážske. 

Sociálne, vyživovacie, hygienické a pracovné pomery boli vo všetkých pracovných útvaroch veľmi zlé. Väzni museli denno-denne vykonávať tie najpodradnejšie a najťažšie pomocné stavebné práce. Denné pracovné normy sa neustále zvyšovali, pri ich nesplnení prichádzali na rad fyzické tresty. Baraky, v ktorých boli Rómovia ubytovaní, boli prehnité a zavšivavené. Spávalo sa na holých drevených doskách, v lepšom prípade na slamníkoch, výlučne bez prikrývok.

Zaisťovací tábor bol aj v Dubnici nad Váhom

V tomto tábore nacisti zavraždili 26 Rómov. Išlo o ľudí, ktorí boli chorí na týfus. Medzi zavraždenými bola aj žena v siedmom mesiaci tehotenstva. Z 26 zavraždených bolo zasiahnutých výstrelmi 18 ľudí. U viacerých to však neboli smrteľné rany. Pod nánosmi hliny sa totiž zaživa udusili. Ako 4-ročný chlapec sa v tomto tábore ocitol aj Jozef Tonka.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

ŠKOLSTVO: VÚDPaP má novú šéfku, je ňou Janette Motlová.
KOŠICE: Divadlo Romathan uvádza v premiére tragikomédiu Očistec.
KECEROVCE: Šikovní študenti si prevzali výučné listy SOŠ technickej.
TALIANSKO: Minister vnútra Salvini pobúril verejnosť plánom na sčítanie Rómov.
banner
banner