LOMNIČKA: Prvou ženou obce je už 8 rokov bývalá upratovačka.


Mária Oračková (Smer-SD) je už tretie volebné obdobie starostkou obce Lomnička. Obyvateľom dediny chce postaviť nové domy.

Východoslovenská obec Lomnička je známa tým, že 100 percent obyvateľov tvoria Rómovia. Starostkou je tiež Rómka, Mária Oračková, ktorá v komunálnych voľbách kandidovala za Smer-SD.

S výstavbou domov už chcela začať počas dvoch predchádzajúcich volebných období. Jej plány však zmaril neschválený územný plán obce. Ten by už však mali po novom roku schváliť.

Starostka sa netají tým, že je to jej veľký sen. "Chceme ísť do výstavby domov pre mladé rodiny. Chceme, aby každý mal svoj dom," povedala starostka pre Gipsy Television.

V obci funguje aj rómska občianska hliadka a aktivačné práce. Obec má 3004 obyvateľov. Len tisíc z nich sú podľa tamojších deti.


Za prácu sa netreba hanbiť. Z upratovačky je prvá žena obce!

Mária Oračková bola pred kariérou lokálnej političky koordinátorkou aktivačných prác. Neskôr bola na obecnom úrade spojovateľkou a aj upratovačkou. Úrad prevzala po svojom otcovi. V komunálnych voľbách v roku 2010  porazila piatich protikandidátov.

Oračková je v rodnej obci známa aj tým, že v lotérii vyhrala 3 milióny 600 tisíc korún, čo je v prepočte približne 120 tisíc eur. Z výhry vtedy zaplatila daň, časť peňazí darovala rodine a väčšiu časť investovala do stavby rodinného domu.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

VIDEO: Pozrite si správy Hiri - prehľad najzaujímavejších tém.
VIDEO: Róm bol v anglickom väzení omylom polroka! Vyplatili mu odškodné.
Slovensku hrozí medzinárodný súd kvôli rómskym deťom.
SAČUROV: Chlapci ukradli sladkosti, ovocie a 13 eur. Hrozí im ročné väzenie.
banner