KONGRES RÓMOV: Študenti predniesli svoje požiadavky.


foto Gipsy Television

Rómovia na celom svete zajtra oslávia svoje deň. Práve na 8. apríla totiž pripadá Medzinárodný deň Rómov. Pri tejto príležitosti sa v Bratislave konal po prvý raz Kongres mladých Rómov.

Na kongrese sa zúčastnilo viac ako 40 mladých Rómov z celého Slovenska. Veľká časť z nich dostáva štipendium od Rómskeho vzdelávacieho fondu. Kongres bol rozdelený na jednotlivé komisie, ktoré formulovali stanoviská a vízie Rómov v oblasti vzdelania, kultúry a športu, zdravia, zamestnanosti, ale aj bezpečnosti. 

Kongres vyvrcholil zasadnutím Valného zhromaždenia, na ktorom bol okrem stanovísk komisií prijatý aj všeobecný odkaz mladých Rómov verejnosti.

„Politici, ale aj ľudia všeobecne majú tendenciu rozprávať o Rómoch ako o spoluobčanoch, nemajú ostych hovoriť o riešeniach rómskej otázky bez toho, aby život Rómov poznali, bez toho aby boli s Rómami v priamom kontakte, bez toho, aby Rómov vypočuli. Od tohto kongresu si sľubujeme, že to bude práve mladý rómsky hlas, ktorý vysloví predstavu o tom, ako si život a svoju zodpovednosť v tejto krajine Rómovia predstavujú," uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.Preskočiť reklamu
Fotogaléria:Neprehliadnite

VIDEO: Bývalý väzeň v Česku vybudoval miliónovú firmu.
V Krompachoch kvôli Rómom otvoria operačné stredisko. Budú sledovať záznamy z kamier.
Tragédia v Anglicku! Erika († 19) pripravil pád do mora o život.
VIDEO: V Kolačkove Rómom popadali strechy pre sneh.
banner