Európska únia a štát dajú 45 miliónov na sociálne bývanie pre Rómov.


foto: Gipsy Television

Mestá a obce, ktoré sú v Atlase rómskych komunít sa môžu uchádzať o 45 miliónov eur. Peniaze sú určené na sociálne bývanie.

Ministerstvo vnútra ich rozdelí medzi samosprávy, ale aj neziskové organizácie, ktoré pomôžu najchudobnejším Rómom dostať sa z katastrofálnych podmienok.

Peniaze sú určené na výstavbu a rekonštrukciu sociálneho, prestupového bývania. Systém bývania musí byť dvojstupňový.

"Buď má obec vybudovanú nejakú bytovku, alebo nejaké kapacity a chce postaviť ten druhý stupeň, alebo nanovo postaví oba stupne," povedal pre Gipsy Television Juraj Gmiterko, riaditeľ Odboru Inklúzie marginalizovaných rómskych komunít Ministerstva vnútra.

Podmienkou je, aby súčasťou projektu bol asistent bývania. Ten musí byť v pracovnom pomere už pred výstavbou sociálneho bývania. Peniaze na jeho plat bude platiť Ministerstvo vnútra do roku 2023.

"Obce nemusia ísť do výstavby niečoho veľkého, ale môžu sa rozhodnúť, že aké zdroje majú k dispozícii priamo na mieste. Majú starú bytovku, môže tam byť tréningové bývanie. Majú maringotky, môže tam byť krízové bývanie," povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Ábel Ravasz.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

ČR: V dvoch mestách sa objavili chybne hlasovacie lístky pre eurovoľby.
V apríli bolo na dávky v hmotnej núdzi v SR odkázaných 65.869 ľudí.
VIDEO: V Maďarsku radikálne hnutie protestovalo proti rómskej kriminalite. Rómovia sa mu postavili!
Ústavný súd priznal odškodnenie Rómovi, ktorý sa roky sťažoval na diskrimináciu.
banner