ČR: O hlasy voličov sa uchádza viac ako 150 Rómov. Ku kupčeniu s hlasmi zatiaľ nedošlo.


ilustračné foto: idnes.cz

V Česku v sobotu pokračujú komunálne a senátne voľby. O kreslá v obecných, mestských zastupiteľstvách a v senáte sa uchádza viac ako 150 Rómov. Volebné miestnosti dnes u našich susedov budú otvorené do 14.00 hodiny.  

Záujem o hlasovanie bol podľa informácií ČTK v prvý volebný deň podobný ako pri posledných komunálnych voľbách pred štyrmi rokmi. Senátorov si vtedy prišlo vybrať v prvom kole volieb približne 39 percent voličov, komunálnych zástupcov asi 44,5 percenta ľudí.

Tí, ktorí nestihli odovzdať svoj hlas v piatok, majú šancu ešte v sobotu od ôsmej ráno do štrnástej poobede. Potom sa volebné miestnosti zatvoria a volební komisári začnú sčítavať hlasy.

O hlasy voličov sa uchádza viac ako 150 Rómov. Číslo ale môže byť oveľa väčšie. Portál Romea.cz napríklad uvádza, že o kreslá sa uchádza do 300 Rómov.

Nielen na Slovensku, ale aj v Česku pravidelne dochádza ku kupovaniu hlasov voličov. Organizácia RomanoNet sa preto rozhodla, že bude monitorovať lokality, kde žije najviac Rómov. Podľa dostupných informácií zatiaľ k tomu nedošlo.

Dodajme, že 8 miliónov oprávnených voličov má možnosť hlasovať o novom zložení mestských a obecných zastupiteľstiev. O ich priazeň sa uchádza 213-tisíc kandidátov, ktorí chcú obsadiť vyše 62-tisíc mandátov. V dvadsiatich siedmich obvodoch si Česi navyše volia aj senátorov spomedzi 236 kandidátov.Preskočiť reklamu


Neprehliadnite

GYPSY FEST: Takto vyzeral otvárací koncert najväčšieho rómskeho festivalu na Slovensku.
VIDEO: Film čierna mačka, biely korúc má 20 rokov.
Päťnásobný majster Európy Cibuľa dnes mieša maltu a farby.
VIDEO: Vrahovia Róma z Trebišova dostali doživotie.