2. august upozorňuje na holokaust Rómov počas druhej svetovej vojny


foto: dirkdeklein.net

Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov, pripadajúci na 2. augusta, poskytuje príležitosť, aby si obyvatelia jednotlivých európskych štátov pripomenuli a uznali, že aj Rómovia ako etnická skupina boli v čase druhej svetovej vojny vystavení deportáciám a likvidácii.

Na druhý augustový deň v roku 2017 pripadá 73. výročie likvidácie "cigánskeho" koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

Čo sa udialo?

V noci z 2. na 3. augusta 1944 bol "cigánsky" koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau ako súčasť vyhladzovacieho nacistického tábora zlikvidovaný. Menšiu časť tamojších väzňov deportovali do koncentračných táborov Buchenwald a Ravensbrück - premiestnili tam približne 490 rómskych žien. Po ich odchode bolo ohlásené uzatvorenie blokov. Do plynových komôr odviezli 2897 rómskych mužov a žien vrátane starcov a detí. Nikto z nich neprežil. Podľa predpokladov podobný osud postihol približne 21.000 európskych Rómov, ktorých do Auschwitzu-Birkenau deportovali.

Podľa stránky Romove.radio.cz neprežilo "cigánsky" tábor v Auschwitzi-Birkenau takmer 20.000 Rómov a Sintov z rôznych krajín. Celkový počet rómskych obetí druhej svetovej vojny sa pohybuje od 250.000 do 500.000 osôb.

Každý rok sa začiatkom augusta na mieste "cigánskeho" tábora konajú pietne spomienkové stretnutia. Najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií si od začiatku 90. rokov pripomínajú nielen Rómovia 2. august ako Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov.Neprehliadnite

ŠKOLSTVO: VÚDPaP má novú šéfku, je ňou Janette Motlová.
KOŠICE: Divadlo Romathan uvádza v premiére tragikomédiu Očistec.
KECEROVCE: Šikovní študenti si prevzali výučné listy SOŠ technickej.
TALIANSKO: Minister vnútra Salvini pobúril verejnosť plánom na sčítanie Rómov.
banner
banner